swim-bike-run-repeat oszt annyi! :)
Legtutibb verseny idén Ironman Frankfurt lesz. Erről szól nekem az ídei tél, tavasz és nyár Július 8-áig.
Úgy döntöttem tavaly az asztmás "élményeim" után, hogy 2018-ban a kora tavaszi versenyeket kihagyom. A hidegre sajnos extrém érzékenyek a légutaim. Nem is a verseny a gond igazán, hanem a felkészülés rájuk. Csak kell egy egy tempós veretés, résztáv stb... Március végén van a félmaraton. És a rendszeres, sok edzés a hidegben a fő probléma. Idén novemberben kezdtem szedni megint a gyógyszert (Junik spray 100 mikrogramm reggel, este) ezzel kontrollálva van a dolog úgy tűnik működik. A torkom így sem teljesen tönet mentes, de nem fajul krónikus köhögéssé a dolog és természetesen légzési problémáim sincsenek. Ennek is örülni kell!!! Látom, hogy ez ok idén minden nyugisabb, lehet így jővőre megint bevállalom a félmaratont.
De idén se Sisu, se Mountain challenge, se Berlin félmaraton.
Csak swim, zwift and run. :) Jó a zwift, de valahogy egy kemény edzésprogramig nem jutottam el rajta, inkább csak kényemre-kedvemre gurulgattam / gurulgatok. De lassan itt a tavasz és kint végre elkezdődnek a kemény bringás gurulások, RTF-ek. Már várom.
A hétfő pénteki úszások mellett márciusban szombatonként is megyek úszni. Még nincs olyan jó ídő kint, hogy inkább a bringa legyen a domináns, lehet megdobni az úszó formát és azt lehetőleg megtartani, netán tovább fejleszteni nyárra.
Szinte már tradició a tavaszi úszós videóm amin csekkelem az aktuális technikám.
2018:
Az áthúzás végét próbáltam fejleszteni idén, ha nem is mindig tökéletes már nem csapom le a végét úgy mint tavaly. Az aktuális fókuszom a láb technikán van, már nagyon katasztrófálisan kalimpáltam. Most gyakorlom, hogy egy kartempó egy lábcsapással úszom. Érzem, hogy hatékony de sokat kell még úsznom, hogy ez legyen az automatikus. Ja meg a vízfekvés is örök téma. De azt hiszem ott is rájöttem valamire. Nagyon homorítottam a hátamat, ezért süllyedtek le úgy a lábaim. Most próbálok lazábban felfeküdni a vízre. Jobb. Közben Norbi is wasserratte lett és ad jó tippeket úszáshoz, ez is király.
2018-ra tervezett bringás újításom a wattmérővel edzés. Van a versenyen és TT-n is, lehet tolni a precíz célzott programokat. És persze eggyel több kontrol lehetőség a hosszútávú versenyekre. Azt tapasztalom, hogy a Garmin Vector cycling dynamics program funkciója nem sok embert érdekel a vector wattmérőt használók között. Érdekes, én görgőn szinte csak azt nézem. Még mindig az a filozófiám, hogy a rendelkezésre álló szabadídőt a legjobban kell kihasználnunk a lehető legjobb mozgástechnikára, hatékonyságra törekedve. Ha csak az erőre koncentrálsz, fejlődni fogsz persze gyorsabb leszel. De ha fejlesztesz a technikádon is mellette, duplán nyersz.
Az erő elfogy a hatékonyság megmarad.
A rossz mozgás technika olyan mintha ballaszt súlyt vinnél. És minden extra súly extra energiát igényel. Ahelyett, hogy az amúgy is kevés (amatőr sportoló) erődet a minél gyorsabb előrehaladásba fektetnéd, a saját béna / nem optimális mozgásra megy el. A jó technika minden tempónál, bármilyen hosszan megspórolja neked az energiát. Viszont a rossz techinkával elégetett energiát nehezebb pótolni.
Ezért nagyon érdekes széámomra a Garmin cycling dynamics, mert pont a pedálozás hatékonyságát teszi mérhetővé.
![]() |
Cycling Dynamics (photo copyright Garmin inc.) |
Próbálok minél egyenletesebb és tágabb tartományban pozitív erőt kifejteni a pedálra. A platform center offset adataiban nem tudom mennyi az adottsági korlát de szerintem simán lehet vele rossz lábtartást javítani.Esetleg a cipő-stopli beállítást optimalizálni.
Szóval nagyon jó feature. Amúgy bejön a cucc, a Vector 3. Minden tulajdonsága megvan ami egy szerintem up to date wattmérőbe kell. Mindkét lábat méri, részletes mozgás analízis, könnyen felszerelhető és könnyedén átszerelhető egyik bicikliről a másikra. Nagyon elégedett vagyok vele. Igazából nincs vele semmi, végzi a dolgát. Ahogy illik! Végre megint egy jó garmin cucc a 910XT után. (Az EDGE 820-al vannak gondjaim).
Így kezdődik el a Road to Frankfurt... :)